1. Anasayfa
 2. disiplin

DİSİPLİNE HAYATIMIZDA BİR YER AÇALIM

DİSİPLİNE HAYATIMIZDA BİR YER AÇALIM

Disiplin hayatımızda başarının kilidini açacak bir anahtardır adeta. Başarıya ulaşabilmek istiyorsak eğer belli bir hedef koymak, kurallara uymak ve rutinlere sadık kalmak zorundayız. Disiplini hayatımızın küçük bir parçası değil, yaşam stilimizin ta kendisi haline getirmeliyiz. Bu yazımızda disiplinin hayatımızın her alanında ne kadar büyük bir rol sahibi olduğunu inceleyeceğiz.

Bireysel Disiplin: Özsaygı İnşası

      Bireysel disiplin, kişinin özsaygısını ve özgüvenini artıracak bir etkendir. Sabah belirlenen saatte yataktan kalkmak, düzenli olarak egzersiz yapmak, dengeli ve dikkatli beslenmek gibi şeyleri alışkanlık haline getirmek bireysel disipline birer örnek teşkil eder. Bu alışkanlıklar hem insanın yaşam standartlarını yükseltir hem de ruhsal ve bedensel sağlığı iyileştirir. Böylelikle kişinin kendine duyduğu saygı ve güven de artar.

Akademik Disiplin: Akademik Başarının Temellerini Atmak

            Öğrenciler için akademik hayatta disiplin akademik başarıyı inşa etme de vazgeçilmezdir. Düzenli ders çalışmayı alışkanlık edinmek, derslere vaktinde katılım göstermek, ödev ve görevleri vaktinde tamamlamak gibi unsurlar akademik disiplinin yapı taşlarıdır. Bu alışkanlıkla sayesinde akademik alanda zirveye ulaşmanız mümkün olacaktır.

İş Hayatında Disiplin: Profesyonel Yaşantıda Zirveye Tırmanmak

        İş disiplinine sahip olmak kariyerinizi zirveye taşımak için tek doğru yoldur. İş yerine zamanında varmak, iş yerinde verilen görevleri vaktinde tamamlamak, görev alınan iş kolunda kendini sürekli olarak geliştirmek için çalışmak iş disiplinindeki vazgeçilmez bileşenlerdendir. Bu sayede kariyerinizde zirveye çok daha kolay şekilde tırmanabilirsiniz.

Finansal Disiplin: Bütçenizi Koruyun

Mali hedeflere ulaşabilmek için de disiplin vazgeçilmezdir. Rasyonel bir bütçe planlaması yapmak, yine rasyonel harcamalar yaparak tasarrufu bırakmamak, borçlanmamaya özen göstermek gereklidir. Her ay için bir bütçe belirlemek ve o ay için belirlenen bütçenin dışına çıkmamak oldukça önemlidir. Uzun vadede mali güvence ve maddi bağımsızlık için finansal alanda da disiplini elden bırakmamak gerekir.

SONUÇ

    Disiplin bireyin istediği alanda başarıya ulaşmasını sağlayabilecek güce sahiptir. Bireysel yaşantıda, akademik hayatta, iş hayatında, finansal alanda belirli bir disiplin oturtmak hem yaşantıyı daha da kolaylaştıracak hem de başa gelebilecek aksilikleri minimum seviyeye indirecektir. Bu yüzden disiplin uzun vadede hem başarının hem de huzurun anahtarıdır denilebilir.

 • 0
  alk_lad_m
  Alkışladım
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir