1. Anasayfa
 2. eğitim

“Kişisel Gelişim: İçsel Yolculuğun Adımları ve Stratejileri”

“Kişisel Gelişim: İçsel Yolculuğun Adımları ve Stratejileri”

Kişisel gelişim herkesin potansiyelinin farkına varma ve bu potansiyeli maksimum seviyede değerlendirme sürecidir. Bu içsel yolculuk ömür boyu sürer ve her basamakta kişinin kendi kendini daha iyi anlaması ve geliştirmesiyle alakalıdır.

Kendinizi Tanıyın

Kişisel gelişimde ilk adım, bireyin kendinin farkına varmasıdır. Kişinin kendini tanıması güçlü ve zayıf yönlerini, arzularını, değerlerini bilmesiyle başlar. Kendini keşfetme süreci oldukça keyiflidir, bir insan tanımaktan en çok keyif alacağı kişi kendisidir. Bu süreç bireyin kim olduğunu ve gücünün nelere yeteceğini anlamasını sağlar.

Hedef Koyun ve Plan Yapın

Kendinizi geliştirmede ikinci aşama bir hedef koymak ve bu hedefleri gerçekleştirme üzerine plan yapmaktır. Kişinin nereye varmak istediğini yani hangi alanda başarıyı hedeflediğini ve oraya nasıl varacağını belirlemesi oldukça önemlidir. Bunun için kendinize bir defter veya ajanda tutun. İlk olarak hedefinizi yazın. Daha sonra ise bu hedefe ulaşmak için hangi adımlardan geçmeniz gerektiğini yazın. Defteri yanınızdan ayırmamanız motivasyonunuzun artmasını sağlayacaktır.

Devamlı Öğrenme

Kişisel gelişimimizi sağlamak istiyoruz öğrenmeye devam etmemiz gerekmektedir. Kişi bilgisini ve becerilerini artırmak istiyorsa durmadan yeni şeyler öğrenmeye istekli olmalıdır. Bunlar için her çeşitten ve her yazardan kitap okunmalı, kısa kurslar alınmalı ve hayatın her anından ders çıkarmaya odaklanılmalıdır. Devamlı öğrenme, kişinin kendini durmadan yenilemesi için oldukça önemlidir.

Zorluklara Karşı Direnç Geliştirme

Kişisel gelişim serüveninde zorluklarla karşılaşmak tabii ki de kaçınılmazdır. Fakat asıl önemli olan, bu zorluklara karşı nasıl mücadele edildiğidir. Zorluklarla baş etme kabiliyeti, direnç geliştirir ve kişinin engellerle karşılaştığında pes etmeyi reddedip mücadele etmeyi tercih etmesini sağlar. Böylelikle kişi sınırlarını zorlar ve kendi gücünün farkına varır.

SONUÇ

Kişisel gelişim, her bir bireyin içindeki potansiyelin farkına varma ve bu potansiyeli en üst seviyede kullanması serüveninden ibarettir. Kendini tanıma, kendine belirli hedefler koyma, devamlı öğrenme, zorluklarla mücadele etme becerisi kazanma, iyi ilişkiler geliştirme gibi bileşenler de bu serüvenin önemli parçalarıdır. Kişisel gelişim serüveni hayat boyu devam eder ve bu merdivenin her basamağında kişi iç dünyasının bambaşka boyutlarına ulaşır. Bu yüzden her birey kendi kişisel gelişimi için çaba sarf etmelidir.

 • 0
  alk_lad_m
  Alkışladım
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir