1. Anasayfa
 2. Motivasyon

İçsel Alevinizi Yakın | Günlük Motivasyonunuzu Artırmanın Yolları!

İçsel Alevinizi Yakın | Günlük Motivasyonunuzu Artırmanın Yolları!
0

Pek çoğumuz çalışırken veya bir iş ile meşgul olurken motive olmayı bekleriz. Özellikle bir işe başlamak veya bir hobi edinirken ilk adımı atmak için motive olmak, bunu sağlayabilmek ve sürdürmek önemlidir. Motivasyon kavramı, günlük yaşamda önemli bir güçtür; Bir simge tasarlamak gibi küçük görevlerden serbest çalışmaya geçmek gibi önemli eylemlere kadar motivasyonun mevcut olması gerekir. Motive olmak bizi bir şeyler yapmaya iten şeydir ve bunda ustalaşmak hedeflerimize ulaşmanın anahtarıdır. Ancak, motive olmak ve işleri sonuna kadar görmek için motive kalmak çoğu zaman zor görünebilir. Makalenin devamında, pek çok işi başarabilmeniz ve tamamlayabilmeniz için bunu nasıl yapabileceğinizi inceleyeceğiz. Öncelikle belirli sorulara yanıt bularak motive olmayı başarmanız mümkündür.

Ne?

Buraya amacınızın ne olduğunu yazmanız gerekir. Bunu mümkün olduğunca açık hale getirin çünkü bu, başarıya ulaşmanızda size ilk adımı atmanız konusunda destek olacaktır. Örneğin hedefiniz yeni bir hobi edinmek ise, bu hedefe ne zaman ulaşıldığı ya da farklı noktalarda ona ne kadar yaklaşıldığı belli olmadığından, motivasyonunuzu kaybetmeniz kolay olabilir. Bu durumda daha etkili bir ifade, ‘Edindiğim hobi ile katma değeri yüksek ve verimli bir çalışma nasıl sağlarım’ şeklinde olabilir.

Nasıl?

Bu bölümü tamamlamak için hedefinize ulaşmanız için gerekli olacak tüm önemli adımları yazın. Bu size önünüzde ne olduğuna dair çok daha net bir resim verecek ve ilerlemenizi takip etmenize yardımcı olacaktır. Motive olmak için bu adımı da iyice tanımlamakta oldukça büyük fayda vardır.

Ne zaman?

Artık planınızı hazırladığınıza göre bir sonraki adım, hedefinize ulaşmak istediğiniz zaman ölçeğini tanımlamaktır. Zaman ölçeğinizi oluştururken gerçekçi olduğunuzdan emin olun ve görevin düşündüğünüzden daha karmaşık çıkması veya ilk önce halletmeniz gereken başka taahhütlerin ortaya çıkması durumunda her aşama için ekstra bir zaman aralığı ekleyin. Bunları sadık kalabileceğiniz bir programa dönüştürmek, işin nasıl yapılacağı konusunda daha spesifik ve gerçekçi olmanıza yardımcı olacaktır. Motive olmanın temel hatlarını öğrendiğinize göre harekete geçme vaktiniz gelmiş demektir!

 • 0
  alk_lad_m
  Alkışladım
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir