1. Anasayfa
 2. Motivasyon

Yeni Bir Başlangıç Kendinizi Keşfetme ve Kişisel Gelişim Yolculuğuna Adım Atma Rehberi

Yeni Bir Başlangıç Kendinizi Keşfetme ve Kişisel Gelişim Yolculuğuna Adım Atma Rehberi
0

Yeni Bir Başlangıç Kendinizi Keşfetme ve Kişisel Gelişim Yolculuğuna Adım Atma Rehberi

Kişisel gelişim, çalışanlar tarafından oldukça değer verilen bir şeydir ve birçoğu bunu kariyerlerindeki en önemli faktör olarak maaşın üstünde tutar. Potansiyelinizi geliştirmenin yanı sıra, kişisel gelişiminize yatırım yapmak istihdam edilebilirliğinizi artırabilir, yaşam kalitenizi iyileştirebilir ve arzularınızın gerçekleşmesine yol açabilir. Kişisel gelişim söz konusu olduğunda sürücü koltuğunda siz varsınız. Kişisel gelişim hedefleri, karakterinizi, becerilerinizi ve yeteneklerinizi geliştirmek için belirlediğiniz hedeflerdir. Aşağıda profesyonel yaşamınızda odaklanmaya karar verebileceğiniz unsurlardan sadece birkaçı yer almaktadır.

İyi İletişim

Etkili iletişim kurabilmek, herhangi bir çalışma ortamında başkalarını etkili bir şekilde etkilemenize, ilişkiler kurmanıza ve çatışmaları yönetmenize yardımcı olan önemli bir beceridir. İyi iletişim becerileri aynı zamanda meslektaşlarınıza yapıcı geri bildirimde bulunmanıza da yardımcı olur.

Zaman Yönetimi

Kendinizi sürekli olarak erteliyor veya gün içinde çalışma saatleriniz tükeniyorsa, zaman yönetimi iş için kişisel gelişim planınıza dahil edilmeye değer bir hedeftir. Amaçlarınızı ve hedeflerinizi netleştirmenize ve bunlara göre öncelik vermenize yardımcı olmanın yanı sıra, hayır deme konusunda da daha iyi olacaksınız (üretkenlik söz konusu olduğunda asla kötü bir şey değildir).

Takım Çalışması

Daha iyi çalışma ilişkilerinin anahtarı iş birliği içinde nasıl çalışılacağını bilmektir. Takım çalışması becerilerini öğrenmek, aynı hedefe ulaşmak için birlikte çalışan pozitif, motive bir takımda rolünüzü oynamanızı sağlayacaktır. Bu size liderlik ve iletişim becerilerinizi de geliştirme şansı verecektir.

Stres Yönetimi

Hayalinizdeki işte çalışıyor olsanız bile zaman zaman strese girmemeniz çok nadirdir. Neyse ki, bunu yönetmenin ve azaltmanın birçok yolu var. Başa çıkma stratejilerinizi geliştirmek için bazı pratik egzersizleri öğrenmek harika bir başlangıç ​​noktasıdır; bu sadece dayanıklılığı geliştirmekle kalmayacak, aynı zamanda kendi kişisel streslerinizi tanımanıza da yardımcı olacaktır.

Girişkenlik

Bazen özellikle büyük ekiplerde veya kurumsal ortamlarda sesinizi duyurmak zor olabilir. Girişkenliğiniz üzerinde çalışarak, ekibinize mesajları güvenle nasıl ileteceğinizi öğreneceksiniz. İddialı ve ikna edici olmak çoğu zaman el ele gelir, bu yüzden bu beceriyi öğrenirseniz daha az zor insan ve durumla karşılaştığınızı görebilirsiniz.

 • 0
  alk_lad_m
  Alkışladım
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir