1. Anasayfa
 2. Motivasyon

Kişisel Gelişim ve Öğrenmenin Gücü

Kişisel Gelişim ve Öğrenmenin Gücü
0

Kişisel gelişim metotlarının önemli bir bileşeni öğrenmedir. Öğrenmenin gücü yadsınamayacak kadar çoktur ve yaşamın her alanında ihtiyaç duyulur. Kişisel gelişim hedefleriniz ne olursa olsun, kendinizi bu hedefler üzerinde çalışmaya adayarak, yeni beceriler öğrenmeye ve belirli bir alan etrafındaki bilginizi genişletmeye kendinizi adamış olursunuz. Hedeflerinizi belirlemede ve kişisel gelişim konusunda kendinizi eğitmeye başlamak için aşağıdaki adımlarla gelişimini destekleyebileceksiniz.

Adım 1: Bir Vizyon Belirleyin

İş veya hobilerinizdeki kişisel performansınıza ve ilerleme isteklerinize bakarak gelecekte nerede olmak istediğinize dair kendinize bir amaç edinebilirsiniz. Kişisel gelişim hedefleriniz gibi vizyonunuz şu yöntem ile takip edilmelidir: spesifik, ölçülebilir, uygulanabilir ve gerçekçi. Görsel olarak öğrenen biriyseniz, hedeflerinizi belirlemek için vizyon panosu gibi bir şeyi faydalı bulabilirsiniz. Üstelik yaratması da eğlenceli!

2. Adım: Bir Plan Oluşturun

Hedefe götürecek bir plan olmadan hiçbir vizyona ulaşılamaz. Bir sonraki adım, hedeflerinizin bir listesini yazmak ve her birine nasıl ulaşacağınıza karar vermektir. Bunları küçük, yönetilebilir adımlara bölün ve öğrenme tarzınızı belirledikçe yaklaşımınızı değiştirmeye istekli olun. Bu adımda kişisel gelişim ve motivasyon bir arada dengeli şekilde kurulabilir.

3. Adım: Gelişiminizi Kaydedin

Hayatınızda ve işinizde yaptığınız değişimleri ve bunların kariyeriniz üzerindeki etkilerini belgelemedikçe, hedeflerinize ne kadar ulaştığınızı asla bilemezsiniz. İlerlemenizi kaydetmek, bir günlüğe not yazmak kadar kolay olabilir. Alternatif olarak, hedeflerinizi takip etmenize ve ilerlemenizi takip etmenize yardımcı olan çeşitli yazılım araçlarını kullanabilirsiniz.

4. Adım: Gözden Geçirin, Gözden Geçirin, Gözden Geçirin

Her şeyde olduğu gibi kişisel gelişim hedeflerimiz de değişir; bu nedenle planınıza düzenli olarak dönüp bunun hala faydalı olup olmadığına karar vermeniz önemlidir. Kişisel gelişim için etkin yöntemler kullanarak tüm adımlarda başarı elde edebilirsiniz. Bu süreç aynı zamanda yeni hedefler ekleyip eklemeyeceğinize, mevcut hedeflerinizi değiştirip değiştirmeyeceğinize veya zaman çizelgelerinizi ayarlayıp ayarlamayacağınıza karar vermenize de yardımcı olabilir.  Tüm bu süreçlerde etkin bir uygulama ve yol izleme ile kendinizi öğrenirken nasıl geliştirdiğinize şahit olabilirsiniz.

 • 0
  alk_lad_m
  Alkışladım
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir