1. Anasayfa
 2. Motivasyon

Zaman bu şekilde geçmez! | Saat başında takılanlar için.

Bu yazı, zamanın algılanışını ve zamanın nasıl geçtiğine dair insan psikolojisini ele alıyor. Yazar, insanların sevdikleri şeylerle meşgul olduklarında zamanın nasıl hızla geçtiğini ve saatlere bakmaya ihtiyaç duymadıklarını vurguluyor. Aksine, sıkıcı veya sevilmeyen aktivitelerde zamanın nasıl yavaşladığını ve saatlerin adeta durduğunu ifade ediyor. Yazının özeti, insanların hayatlarında değer verdikleri şeylere odaklanmalarının ve keyif aldıkları aktivitelere zaman ayırmalarının önemini vurguluyor.

Zaman bu şekilde geçmez! | Saat başında takılanlar için.
0

Sürekli saat sorarız sürekli saate bakarız saatin geçmediğinden, zamanın akmadığından şikâyet ederiz. Neden geçmez ki bu saatler?

Sıkıcı ortama takılanlar

Ortamdan kaynaklanır. Sevmediğin her şeyde zaman durur! Sevmediğin bir etkinliğe katıldığında, sevmediğin insanlarla karşılaştığında, hoşlanmadığın muhabbet döndüğünde, sevmediğin biriyle bir şeyler yaptığında aklında sürekli bitse de zaman geçse de artık ayrılsak, gitsek, dönsek gibi aklında sürekli bunlar döner, beynine sürekli bu telkinleri verirsin.

Sevmediği işte çalışanlar.

Sonuç olarak eğer sevmediğin bir işte çalışıyorsan saat senin için olmazsa olmazdır! Çünkü zamanın hemen geçmesini istersin, saatin her hareketi senin için mucizedir. Öyle bir an gelir ki, ne yaparsan yap bir türlü zaman geçmek bilmez çünkü sen yaptığın işten memnun değilsin, zevk almıyorsun, sıkılıyorsun, nefret ediyorsun aklında sürekli bitirip kurtulmak var bakabildiğin her dakika saatleri gözetlersin, o saatler bir ilerlese de artık bitirsek telkinleri verirsin kendine bu yüzden zamanlar hep sakin, yavaş, ağır, sıkıcı geçer.

Bunu yapmayı dene, farkı gör, anla, hisset ve yaşa!

İnsana zaman yetmez biliyor musun? Ama nasıl yetmez. İnsan sevdiği şeylere meşgul olursa zaman yetmez, zamanın nasıl geçtiğini anlamaz, gözünü kapatıp açıncaya kadar zaman vız gibi gelip geçer istersin ki o an hiç bitmesin. Zamanın deli gibi gelip geçmesi senin hoşlandığın, yapmayı sevdiğin, keyif aldığın şeylerde gizli. Mesela sevdiği işte çalışanlar, sevdiği işi yapanlar saati aramazlar elbette saate bakarlar ama saatler geçse de artık kaybolsak buradan demek için bakmazlar akıllarına bile gelmez. Mesela sevdiği şeyleri konuşan, ortamlarda takılan, sevdiği insanlarla buluşan kaynaşan insanlar saatten haberleri yoktur. Bence size tavsiyem yaptığınız şeyi sevin veya sevdiğiniz şeyleri yapın yoksa hayat geçmez, ömür bu şekilde geçmez, zaman bu şekilde geçmez. Kendinize, ailenize, sevdiklerinize, sevdiğiniz şeylere değer verin, önem verin. Sizi siz yapan önemsediğiniz şeylerdir. Sürekli saatte bakmaz bir psikolojik rahatsızlıktır, bu psikolojik rahatsızlığı kendinize konumlandırmayın. Ve önemli olan insan kendini rahat, keyifli, zevkli olan şeylerde ve yerlerde zaman geçiremezse her ne yaparsa yapsın o insana zindan olur ve uzun vadeli şekilde devam edemez ve hayatını karamsarlığa iter. İşte bu yüzden saatlerin geçtiğinden, zamanın vız gibi gelip geçtiğinden haberinizin olmayacağı şeylerle meşgul olun.

 • 1
  alk_lad_m
  Alkışladım
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir