1. Anasayfa
 2. Motivasyon

Kişisel Gelişimin Püf Noktaları

Kişisel Gelişimin Püf Noktaları
0

Pek çok insanın belirli bir yaştan ölene kadar sürdüğü her yeni öğrenme ve motivasyon kişisel gelişim olarak bilinir. İnsan, kişisel gelişimini arttırdıkça daha güçlü ve başarılı olmanın ya yolunu bulmuş anlamına gelir. Motive olmayı, işleri yetiştirmeyi ve daha mutlu bir insan olmayı ancak bu sayede geliştirip öğrenebilirsiniz. Uzmanlar tarafından ortaya atılan çeşitli kişisel gelişim tanımları vardır, ancak kendini gerçekleştirme kavramı en popüler olanlardan biridir. Maslow’a (1970) göre herkesin, kendini gerçekleştirme süreciyle ortaya çıkan kişisel gelişim ihtiyaçları vardır.

Maslow’a göre Kendini gerçekleştirme, kişinin duygularla bağ kurarak ve hayattan sonuna kadar keyif alarak potansiyelini ve gerçek benliğini gerçekleştirmesidir. Kişisel gelişim herkes tarafından yapılabilir. Sürecin etkili bir şekilde ilerlemesi için kişisel gelişimin nasıl yapılacağına dair bazı ipuçlarını burada bulabilirsiniz.

Kendinizi sevmek ve motive olmak için istekli olmak ilk adımdır. İlk adıma karar verdiğiniz anda kişisel gelişim ve motivasyon süreciniz de başlamış olacaktır. Bunun için size uygun ve benliğinizin kabul edebileceği hedefler koymanız gerekir. Motivasyonlu olmanızı ve süreçten keyif almanızı sağlamaktır. Kişisel hedefler, yaşamlarımızda neyi başarmak istediğimize dair belirli fikirlerden oluşur. Mesela oyuncu olmak istediğinizi varsayalım. Oyunculuk kurslarına katılarak yolculuğunuza başlayabilirsiniz.

Öğrenme devam eden bir süreçtir. Herkes okulu bitirdikten sonra bile değişen durumlara nasıl uyum sağlayacağını öğrenmeye devam etmelidir. Öğrenme, kendini geliştirmeye ilgi duyan herkes için gereklidir. Öğrenmenin mutlaka okuyarak yapılması gerekmez; ayrıca çevrenizdeki başkalarından veya diğer medya türleri aracılığıyla da bilgi edinebilirsiniz. Motivasyon, kişisel gelişimin en önemli parçaları anlamına gelir.

En iyi kişisel gelişim yöntemi kişinin fiziksel ve zihinsel sağlığıyla uyumlu olandır. Sağlık sorunlarınız varsa kişisel gelişime konsantre olmanız zor olacaktır. Bu nedenle sağlığınıza dikkat ettiğinizden emin olmanız gerekir. Sağlıklı bir yaşam tarzı sürün, düzenli egzersiz yapın ve yeterince dinlenin. Bir tür zihinsel sağlık bakımı olarak, aynı zamanda olumlu faaliyetlerde bulunmalı ve en yakınınızdaki insanlarla iletişim halinde olmalısınız. Motivasyon ve kişisel gelişim ile ilgili bu ayrıntılar size yön verebilir.

 • 0
  alk_lad_m
  Alkışladım
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir